יום שישי, 4 ביולי 2014

קריאטין וניוון שרירים

קריאטין עוזר לסובלים מניוון שרירים


קריאטין, חומר טבעי המיוצר בכבד, הלבלב והכליות, הקריאטין מחזק את השרירים ומשפר את משקל מסת השריר הרזה בחולים הסובלים מניוון שרירים, על פי תוצאות מניתוח נתונים חדשים.
ניוון שרירים כוללים מעל 30 מחלות תורשתיות גנטיות שבהדרגה מחלישות את שרירי השלד וכיום לפחות אין מרפא ידוע.

חוקרים סקרו מחקרים שפורסמו ושלא פורסמו שנערכו משנת 1966 עד 2005 וזיהו 12 ניסויים קליניים מבוקרים מעורבים 266 אנשים שמדדו את ההשפעות של תוספי קריאטין אוראליים באלה הסובלים מחלות שריר תורשתיות.

המינון המינימאלי בכל המחקרים היה 30 מ"ג קראטין לכל קילו של משקל גוף או כ- 1,500 מ"ג קריאטין ליום לאדם במשקל 110 ק"ג.
חוקרים גילו בניסויים שכלל 138 משתתפים עם ניוון שרירים, אלה שנטלו תוספת של קריאטין היו שרירים רצוניים מקסימאלי התכווצות 8.5% יותר מאלו שנטלו פלצבו.
רופאים גילו גם כי במהלך תקופת הטיפול, אלה בקבוצות קריאטין השיגו בממוצע של 1.4 ק"ג יותר מסת גוף רזה מאשר אלו שנטלו פלצבו. אף אחד מהמחקרים לא דיווח על תופעות לוואי מבחינה קלינית.

המדענים ציינו בניסויי קריאטין כולל 33 משתתפים עם סוג מסוים של ניוון שרירים (myopathies חילוף חומרים), לא היה הבדל משמעותי בכוח בין קבוצות טיפול והפלצבו.
במשפט אחד באמצעות מינון גבוה של קריאטין (150 מ"ג קריאטין לכל קילו ממשקל גוף), משתתפים שבגלל חילוף החומרים myopathies-לא היו מסוגל להמיר אנרגיה מאוחסנת (גליקוגן) לאנרגיה שמישה (גלוקוז) דיווחו על עלייה משמעותית בשריר כאב במהלך תקופת הטיפול.
החוקרים הגיעו למסקנה כי טיפול לטווח קצר ובינוני עם קריאטין משפר את כוח שרירים באנשים עם ניוון שרירים ללא תופעות לוואי.

מקור: Cochrane Database Syst Rev. 2007 Jan. 24;(1):CD004760.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה