יום שני, 5 באוקטובר 2015

קריאטין השפעות לוואי

קריאטין (Creatine) הוא אחד מתוספי התזונה הפופולריים ביותר בשוק התוספים לספורטאים.


קריאטין הוא אחד התוספים נחקרים ביותר בכל הזמינים. גם אם אתם יחסית חדשים בעולם של פיתוח הגוף והשרירים, סביר להניח כי כנראה שמעתם עליו.
לגבי בטיחות ותופעות לוואי אפשריות של הקריאטין. האם הקריאטין בטוח לשימוש? האם הקריאטין יגרום לעלייה במשקל? האם הקריאטין מזיק לכליות?

האם קריאטין גורם נזק לכליות ולכבד?

עובדה היא שמחקרים רבים שנערכו על השימוש בקריאטין, וכולם הגיעו למסקנה שהימוש בתוספת קריאטין לטווח ארוך לא נראה תופעות לוואי שליליות על הכבד או הכליות!.

מספר מחקרים מצאו שאין תופעות לוואי של השימוש בקריאטין על תפקודי הכליות לסנן הדם. בנוסף, יש כבר מחקרים מסתכלים על הבטיחות הכוללת של התוספת.

יש אמת לבעיות במערכת העיכול עם השימוש בקריאטין, אבל יש לציין כי הדבר נדיר. למעשה, דווח רק בכ-5-7 אחוזים מאנשים שנוטלים קריאטין: כאבי בטן. מצוקת קיבה מתרחשת בדרך כלל כאשר אתם לוקח יותר מדי קריאטין בבת אחת (למשל, שלב העמסת קריאטין) או כשנוטלים קריאטין על קיבה ריקה.

אחד החששות הנפוצים ביותר עקב השימוש בקריאטין הוא עשוי לגרום להתייבשות או התכווצויות, בעיקר בסביבה חמה ולחה. זה פשוט לא המקרה. להיפך, קריאטין כבר מוצע כגורם המגדיל את צבירת הנוזלים (כולל מים) בגופנו, כלומר שהוא עוזר לשמור על הלחות בשרירים.

קריאטין מונוהידראט יש לציין כי הקריאטין הינו רכיב טבעי הנוצר משלוש חומצות אמינו: מתיונין, ארגינין וגליצין. הקראטין אחראי על הפיכת ADP ל- ATP (מולקולה עתירת אנרגיה). הקראטין נחשב לתוסף המזון המוצלח ביותר בקרב ספורטאים הרוצים לשפר ביצועי כוח. בזמן כניסת הקראטין לשריר נאגרים יחד איתו גם נוזלים, ומתחיל תהליך אנבולי ובניית מסת שריר. בנוסף, הקראטין מפחית הצטברות חומצת חלב ברקמת השריר וכך דוחה את עייפות השריר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה